Agility – co to jest, i dla jakiego psa jest odpowiednie?

Agility jest jednym z najpopularniejszych, najbardziej widowiskowych i najchętniej trenowanych psich sportów. Polega na biegu czworonoga po trasie z przeszkodami. Jest to tak popularny sport, że w wielu miastach znajdują się kluby sportowe, w których można zawodowo ćwiczyć ze swoim psem. Naprawdę warto, gdyż pies zyskuje w ten sposób kondycję i uczy się posłuszeństwa, bo musi współpracować ze swoim panem. Dla człowieka agility jest źródłem radości i także okazją do zrzucenia kilku kilogramów. To sport pełen emocji i endorfin.

Co jest oceniane w zawodach agility?

Agility można trenować we własnym zakresie, nie myśląc o zawodach, można też przygotowywać czworonoga do występów podczas mistrzostw. Sędziowie na zawodach o różnych szczeblach oceniają te same umiejętności. Przede wszystkim liczy się sprawność psa – to, jak szybko dobiegnie do mety oraz jak bardzo precyzyjnie wykona zadania. Nie może dotykać przeszkód, ale je pokonywać, dlatego za każde dotknięcie liczone są punkty karne. Poza tym ważne jest to, czy pies słucha swojego pana. Przewodnik pozostaje z boku i wydaje głosowe oraz ruchowe komendy – czworonóg musi na nie reagować i się do nich stosować.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Zawody agility, które swoją nazwę wzięły od angielskiego słowa agility, oznaczającego sprawność, zwinność, odbywają się w kilku kategoriach, uzależnionych zwłaszcza od wielkości psów (small, medium i large). Dla małych piesków przygotowuje się podobne przeszkody co dla dużych, ale na niższych wysokościach, by mogły do nich doskoczyć. Zawody mają kilka poziomów trudności – nieoficjalny A0 oraz A1, A2, A3, jak również klasę OPEN.

Jakie przeszkody stoją psu na drodze?

  • opona
  • huśtawka
  • palisada
  • stacjonata (hopka)
  • kładka
  • tunel sztywny
  • rękaw

Pies musi ponadto wykonać:

  • skok w dal
  • slalom

Pies nie zna układu trasy przeszkód przed startem, ale musi w odpowiedniej kolejności uporać się z określonymi elementami. Pomocą służy mu przewodnik, który na chwilę przed zawodami otrzymuje plan trasy i powinien szybko opracować dla psa najlepszą strategię.

Agility w domu

W domowych warunkach (na ogródkach, podczas spacerów) można z psem ćwiczyć agility na mniejszą skalę, zamieniając powyższe przeszkody na inne – belki drewna, zawieszone sznurki, różnorodne przedmioty, hula-hopy itd. Agility to świetna zabawa dla psów i ludzi. Chętnie bawią się w nią dzieci, które razem z psem przeskakują przez przeszkody, wykonują slalom, czołgają się w tunelu, skaczą w dal czy wdrapują się po ścianie.

Jakie psy nadają się do agility?

Agility to sport kynologiczny, przeznaczony dla psów większości ras. Wymaga wspólnej koordynacji i sprawności psa. Na szczeblu międzynarodowym biorą w nim udział m.in. owczarki, sznaucery, teriery, amstaffy, yorki czy pudle. Zatem nie ma większego znaczenia, jakiego psa posiadasz. Z każdego można zrobić mistrza. Jest to tylko kwestia wytrwałości i cierpliwości człowieka. Regulamin zawodów jednak podaje, jakie psy nie mogą w nich uczestniczyć. Są to suki ciężarne, psy chore, psy z dysplazją albo z urazami.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Dlaczego właśnie ta dyscyplina?

Jeśli nudzą cię spacery ze swoim pupilem, wypróbuj agility. Zobaczysz, że twój kontakt z psem się poprawi, gdyż będzie on zdany na ciebie. Ty będziesz znał przeszkody i musiał w ułamku sekundy przekazać mu informacje, jak je pokonać. Pies nabierze do ciebie większego szacunku i rzeczywiście będzie twoim najlepszym przyjacielem. To także okazja do tego, by i człowiek zrelaksował się, uprawiając aktywnie sport ze swoim pupilem.

Jeśli jednak nie podoba ci się idea toru przeszkód, możesz wybrać inny psi sport, których naprawdę jest niemało. Wśród dyscyplin, których zawody są rozgrywane nawet na szczeblu międzynarodowym, znajdują się: frisbee (rzut talerzem), obedience (posłuszeństwo), flyball, weight pulling (sport siłowy dla psów-kulturystów), IPO (zawody psów obrończych), IPO FH (zawody psów tropiących), zawody psów zaprzęgowych oraz psów myśliwskich. Wybór zatem należy do ciebie. Możesz popróbować różnych dyscyplin i wybrać dla swojego czworonoga najlepszą. Może i on stanie kiedyś na podium, dając ci powód do dumy?