Czy pies może jeść czekoladę – fakty oraz mity

Kiedy decydujemy się na przyjęcie pod swój dach psa, nie wystarczy zaopatrzyć się w smycz i wykonać listę, kiedy i kto będzie wyprowadzał pupila na spacer. Zwierzę wymaga odpowiedniej opieki, a także przestrzegania kilku zasad, które będą  gwarantowały mu bezpieczeństwo. Jedną z nich jest zdecydowanie to, aby nie karmić psa niektórymi produktami spożywczymi. Ci, którzy dumnie chwalą się znajomym, że ich czworonożny przyjaciel zjada resztki ze stołu i skosztował chyba wszystkich możliwych smaków, powinni przemyśleć dietę swojego psiaka. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty znajdujące się w naszym stałym menu mogą mieć szkodliwy wpływ na kondycję, zdrowie, a nawet życie naszego czworonoga. Być może trudno uwierzyć, że do niebezpiecznych smakołyków należy m.in. czekolada. Sami opychamy się nią przed telewizorem, a z okazji urodzin dostajemy od znajomych niemalże kilogramy tego słodkiego przysmaku. Tymczasem pies nie powinien nawet próbować jednej kostki, a co dopiero połykać pół tabliczki.

Dlaczego pies nie powinien jeść czekolady?

W słodkiej tabliczce zawarta jest teobromina. Ten związek w przypadku ludzi posiada właściwości podobne do kofeiny. Jego główną rolą jest tutaj uzależnienie. W przypadku, kiedy teobromina dostanie się do organizmu psa, jej działanie zmienia się i może przynieść tragiczne skutki. Substancja ta funkcjonuje wtedy jak trucizna i bardzo powoli rozkłada się w psim organizmie, przez co jej działanie jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Objawy związane są głównie z układem oddechowym, a także z pracą serca.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Specjaliści mówią, że odpowiednia dawka czekolady, może nawet zabić naszego psa. Teobromina wywołuje objawy zarówno w przypadku małych i niewiele ważących psiaków, jak też dobrze zbudowanych i ciężkich ras. Początkowo efekty jej działania mogą sugerować inne dolegliwości, jednak po pewnym czasie lub po dodatkowej dawce czekolady psu może zagrażać dużo poważniejsze niebezpieczeństwo.

W jaki sposób chronić psa?

  • Najlepiej chyba nie pokazywać mu jak smakuje czekolada, aby nie polubił jej zbyt mocno. Dobierając się do niej samodzielnie, nie będzie kontrolował zjadanej ilości.
  • Nie pozostawiać na wierzchu słodkości, ponieważ psiak może się do nich dostać i zjeść sporą ilość bez naszej wiedzy.
  • Jeśli już pokazaliśmy psu słodki smak czekolady, lepiej nie zapoznawać go z gorzką, ponieważ zawiera ona dużo więcej teobrominy, niż mleczna tabliczka. Najlepszym rozwiązaniem jest czekolada biała.

Jakie są objawy zatrucia czekoladą u psa?

Obok tego, że czekolada szybko utuczy naszego pupila, posiada ona również właściwości wręcz trujące. Pies średnich rozmiarów może zdechnąć po zjedzeniu dwóch tabliczek gorzkiej czekolady. Efekt zależy od tego, czy była to czekolada biała, mleczna czy gorzka. Ponadto ogromne znaczenie ma waga psa. Większy pies będzie wymiotował, ale małemu może grozić śmierć. Objawy, które powinny nas zaniepokoić:

  • wymioty oraz biegunka
  • drżenie mięśni
  • zmiany w pracy nerek i częstsze oddawanie moczu lub problemy z jego utrzymaniem
  • szybki oddech
  • arytmia, niewydolność krążenia
pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Teobromina, zawarta w kakao, z którego powstaje czekolada, może doprowadzić psa do zapaści i śmierci. Jeżeli nasz pies zjadł sporo czekolady, koniecznie skonsultujmy się z weterynarzem. Konieczna jest również obserwacja, zwłaszcza, gdy podejrzewamy, że wraz ze słodyczami psiak mógł połknąć opakowanie. Weterynarz zaleci zapewne kontrolę pracy serca psa oraz obserwację działania nerek. Jeżeli czekolada jeszcze znajduje się w psim żołądku, lekarz może wykonać jego płukanie. Możemy również samodzielnie próbować wywołać wymioty u psa, jeżeli nie spowodowała ich teobromina. Pilnujmy również, aby psiak się nie odwodnił. Czekolada może spowodować wzmożone pragnienie, ale warto również samodzielnie zadbać o to, aby pies wypił sporą ilość wody. Nie dobierajmy samodzielnie leków, zarówno na wymioty, jak też na serce. Natychmiast wybierzmy się do weterynarza, który profesjonalnie zajmie się chorym zwierzęciem i pomoże mu pozbyć się zatrucia.