Jak odpowiednio przygotować psa na wystawę?

Przygotowanie na wystawę

Wystawy psów to ogromne przeżycie nie tyle dla czworonogów, ile dla ich właścicieli i miłośników zwierząt. Od tego, jak przygotują swoich pupilów do tego wydarzenia, będzie zależał ich efekt. Najgorsze jest bowiem mieć świetnego psa, a nie umieć go zaprezentować. Wystawcy często zapominają o wielu kwestiach, dlatego powinni zapoznać się z poradami, które uchronią ich przed porażką, a być może zagwarantują sukces.

Co oceniają sędziowie?

Sędziowie, mający doświadczenie w oglądaniu psów na różnorodnych wystawach, oceniają wiele elementów, przede wszystkim zaś urodę czworonogów. Niemniej przygotowanie psa na wystawę musi być optymalne i  powinno się wiązać także z odpowiednim przygotowaniem jego prezentera. Człowiek i zwierzę powinni stanowić zgrany zespół i pasować do siebie pod każdym względem – wtedy spodobają się także innym. Postawa człowieka ma bowiem duże znaczenie dla ostatecznego werdyktu.

Ideałem psa wystawowego jest zwierzę wyprostowane, skupione, napięte, oczekujące, wpatrzone w swojego pana i gotowe reagować na wszelkie jego polecenia. Pies ma poruszać się kłusem, tuż obok prezentera, nie goniąc i nie drepcząc w miejscu. Zatem jeśli chcesz, by twój pies wzbudził podziw na wystawach, musisz nauczyć go pewnych rzeczy, ocenianych na ringu.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Są to:

– umiejętność stania spokojnie, prezentowania się, bycia w centrum uwagi, z określoną miną i skupieniem, bez niepotrzebnych ruchów głową itp.

– umiejętność zachowywania się przyjaźnie wobec innych psów na ringu (czyli chodzi o to, by pies nie szczekał, nie zaczepiał innych zwierząt itp.) oraz wobec ludzi. Często widzowie dotykają psy – te muszą być na to przygotowane. W żadnym wypadku nie mogą zachowywać się agresywnie. Mają być radosne.

– umiejętność chodzenia przy boku swojego pana w tempie dostosowanym do jego chodu. Psom, znajdującym się na ringu, zabrania się biegania, szarpania, sikania i innych czynności fizjologicznych.

Niestety, trzeba o tym pamiętać już w pierwszych tygodniach życia psa. Jeśli nie nauczy się go czegoś od razu, później może nie być to możliwe. Nawyki pozostają, lepiej więc by były poprawne, jeśli zależy ci na wystawowej karierze swojego pupila. Przygotowanie na wystawę to sprawa długoterminowa, rozpoczynająca się już w 4-5 tygodniu jego życia.

Na wystawach oceniane są takie elementy jak:

–  prawidłowa postawa, eksponująca główne zalety danej rasy (zazwyczaj są to: długa szyja, prosty grzbiet, wyraźny kłąb, mocne, niedługie kończyny).

– sposób poruszania się po ringu – pies musi umieć chodzić z gracją, na pokaz. Musi umieć podkreślić swoje atuty. Musi odpowiadać na zachowania prezentera.

– uzębienie psa (sędzia sprawdza regularność zgryzu i ilość zębów, a przede wszystkim to, czy pies ma „jedynki” – najmniejsze zęby przedtrzonowe, świadczące o jego klasie).

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jak nauczyć psa postawy wystawowej

Najlepiej każdego dnia ustawiać psa w postawie jak najbardziej zbliżonej do oczekiwanej i zająć go czymś (głaskać go, chwalić), by wytrzymał tak jak najdłużej, po czym nauczyć go, że jeszcze przez chwilę ma być grzeczny, bo trzeba sprawdzić jego zęby. Po jakimś czasie ćwiczenie przyniesie efekty. Najpierw pies wytrzyma kilka sekund, później będzie umiał tak stać przez długi czas. Potrzebne są do tego odpowiednie komendy (jak „ pokaż się”, „wystaw się”), na których znak pies będzie ustawiać się  w określoną pozycję.

Gdy pies utrwali sobie, jak wykonać odpowiednią pozycję, trzeba z nim ćwiczyć także na spacerach, by potrafił chodzić wyprostowany, prezentując swe wdzięki. Przydatna jest do tego tzw. ringówka, czyli cienka smycz do pokazywania psów na wystawach. Czworonóg ma chodzić po lewej stronie swojego pana, po okręgu. Jeśli pan przystaje, jego pies również, zmieniając chód na postawę wystawową.

Wystawcy używają do nauki systemu nagród, każdorazowo chwaląc i nagradzając  przysmakami za dobrze wykonane zadania. Pies, który będzie wiedział, że po kilkuminutowej prezentacji otrzyma coś, co lubi, będzie się starał. Z każdym miesiącem będzie to robił coraz swobodniej, dążąc do ideału. Przygotowanie na wystawę jest czasochłonne, ale daje dużo radości i satysfakcji.