Jak zidentyfikować psa – czyli trochę o mikroczipach

Psy to zwierzęta, które często opuszczają teren posesji bez zgody właściciela. Cały dzień zastanawiamy się wtedy, gdzie podział się nasz ulubieniec i czy nic złego mu się nie stało. Tymczasem psiak wraca wieczorem i udaje, że nic się nie dzieje. Z czasem uznajemy te wycieczki za normę, ale martwimy się, że pewnego dnia nasz czworonożny przyjaciel wpadnie pod samochód lub trafi w niepowołane ręce i już go nie odzyskamy. Istnieje kilka sposobów na to, aby dowiedzieć się, gdzie jest nasz psiak. Jednym są obroże z GPS, które pozwalają namierzyć pupila i znaleźć miejsce jego pobytu na ekranie komputera lub telefonu. Inną metodą jest zakup małej kamerki, którą przyczepimy na obroży, a ona nagra nam i przedstawi trasy, którymi chadza nasza ulubieniec. Jeszcze inną opcją, jaka pozwoli nam kontrolować pupila i nie martwić się o jego utratę, jest mikroczip. Nowoczesna metoda identyfikacji psów daje nam większą gwarancję, że zwierzak zawsze do nas wróci i nikt nie przywłaszczy go sobie lub nie uzna za zbiega ze schroniska.

Czym jest mikroczip?

Jest to niewielki układ, w którego skład wchodzi kilka elementów odpowiedzialnych za możliwość zidentyfikowania naszego pupila. Trwała konstrukcja i brak konieczności wymiany jakiejkolwiek części sprawia, że możemy być spokojni o działanie urządzenia oraz jego funkcjonalność. Na pewno nie zepsuje się w czasie życia naszego pupila, co pozwoli na odczytywanie danych za każdym razem, kiedy będzie tego wymagała sytuacja. Nie musimy wymieniać mikroczipu, ponieważ nowoczesne technologie pozwalają stworzyć urządzenia działające nawet dwadzieścia lat. Wiadomo, że psy żyją krócej, więc nie będzie konieczności wstrzykiwania kolejnego mikroczipu naszemu przyjacielowi.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jak działa mikroczip?

Odbijanie fal radiowych pozwala na odczytanie piętnastocyfrowego numeru, który przyporządkowano naszemu psu. Konieczny jest do tego specjalny czytnik. Całość odbywa się w mgnieniu oka i jest całkowicie bezbolesna dla naszego pupila. Dzięki temu psiak nie trafi do schroniska, bo zaszyfrowane informacje pozwolą stwierdzić, do kogo należy. Zadaniem mikroczpiów jest to, aby zwierzę nie zostało bezdomne, bo wymknie się z domu i nie będzie potrafiło wrócić do właściciela. Nowoczesne sposoby mają zastąpić tradycyjne. Wcześniej popularne było tatuowanie zwierząt. Tradycjonaliści bazowali na zamieszczaniu przy obroży karteczki z adresem, która niestety często ulegała zniszczeniu lub ginęła. Mikroczip to wymóg stawiany przez Unię Europejską i spełniający wszelkie standardy. Nie jest także niebezpieczny dla naszego ulubieńca, a jego umieszczenie pod skórą zwierzaka nie powoduje bólu i podrażnienia. Specjaliści zapewniają, że specjalna struktura mikroczipów nie powoduje objawów alergicznych u psów. Dzięki temu możemy wszczepić je każdemu psiakowi i mieć pewność, że nie zagrażają jego zdrowiu oraz komfortowi.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jak umieścić mikroczip pod skórą psa?

W gabinecie weterynaryjnym powinny znajdować się specjalne igły, które są nieco większe od tradycyjnych. Za ich pomocą lekarz umieści mikroczip pod skórą psiaka. Właściciel powinien postarać się o zarejestrowanie zwierzaka w odpowiedniej bazie danych. Dzięki temu odnalezienie właściciela nie będzie sprawiało problemu, gdy pies zgubi drogę do domu. jedne bazy działają na obszarze kraju, inne są międzynarodowe. Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt prowadzi szeroką bazę, która umożliwi nam odzyskanie zagubionego psiaka. Zarejestrowanie naszego pupila pozwoli na jego identyfikację również wtedy, gdy zgubi się podczas zagranicznej wycieczki lub wakacji.

Czy warto zarejestrować psa?

Jest to konieczne, abyśmy mogli podróżować z nim po Unii Europejskiej. Pozwoli nam też na jego odzyskanie, gdy stracimy go z oczu. Coraz więcej osób jest świadomych tego systemu identyfikacji zwierząt, więc szansa na odnalezienie zaginionego pupila wzrasta. Rejestrując psiaka, możemy poprosić również o paszport dla niego. Czipowanie oraz wydanie dokumentów nie jest drogie, więc warto zapoznać się z procedurą i jak najszybciej poddać psa zabiegowi.