Jakiego psa wybrać dla siebie i na co zwrócić uwagę?

Jeśli przymierzasz się do zakupu czworonoga, stajesz przed pytaniem jak wybrać psa dla siebie, by spełniał twoje oczekiwania i byś ty dał mu takie możliwości rozwoju, jakich potrzebuje.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie psa

Psy żyją od kilku do kilkunastu lat. Zatem, decydując się na jego zakup, trzeba mieć w świadomości to, że przez ten czas będzie trzeba się nim zajmować, wyprowadzać, że nie będzie można wyjechać, pozostawiając go bez opieki. Jeśli jesteś pewny, że podołasz wyzwaniu, musisz wiedzieć, że wybór psa powinien uwzględniać nie tylko jego wygląd, ale również jego osobowość i charakter, które są różne w przypadku poszczególnych ras. Poza tym płeć czworonoga także ma znaczenie

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

. O czym należy pamiętać:

  • Tryb życia – Niektóre psy wymagają mniej ruchu, inne więcej. Należy zatem dobierać psa do prowadzonego przez siebie trybu życia. Jeśli pracujesz od świtu do zmroku, mieszkasz sam lub z innymi osobami, które też nie będą miały czasu na wyprowadzanie psa i zajmowanie się nim, nie decyduj się na jego zakup. Z psem trzeba wychodzić o ustalonych godzinach, trzeba się z nim bawić. Jeśli masz na to czas, nic nie stoi na przeszkodzie, by psa nabyć.
  • Doświadczenie w zajmowaniu się psami – Jeśli nie masz doświadczenia w wychowywaniu psów, nie wybieraj zwierzęcia o silnym charakterze i temperamencie. Takie czworonogi potrzebują konsekwentnych, stanowczych opiekunów.
  • Kwestie finansowe związane z utrzymaniem psa – Psy rasowe wymagają większych nakładów finansowych niż inne. Warto chodzić z nimi na szkolenia, za które trzeba ponosić koszty. Podobnie jest z dużymi psami – nieszkolone albo nie mające wystarczająco dużo ruchu czy pożywienia mogą powodować problemy.
  • Pies a dzieci – Jeśli masz małe dzieci lub planujesz je mieć, wybierz psa, który będzie żył z nimi w zgodzie, zwłaszcza jeśli jest to pies dojrzały, z pewnymi nawykami. Pamiętaj, że nie każda rasa nadaje się do zabaw z dziećmi.
  • Szczenię czy dorosły pies? – Nie da się ukryć, że ze szczenięciem jest sporo pracy. Trzeba go wiele nauczyć, co wymaga czasu, cierpliwości i mocnych nerwów. Pies musi otrzymywać właściwe bodźce, by nauczyć się prawidłowych zachowań. Socjalizacja i szkolenia to rzecz, o których trzeba pomyśleć, decydując się na małego pieska. Z drugiej strony pies dorosły, który trafia do nowego domu, może mieć inne nawyki niż te, które chciałbyś mu wpoić. Dojrzałego psa niełatwo jest oduczyć tego, co było dla niego dotąd normalne. Dlatego kupując psa dorosłego sprawdź, czy był dobrze wychowany i przystosowany do warunków, jakie posiadasz. A z kolei kupując szczenię, zobacz jego matkę. Twój pies będzie kiedyś wykazywał podobieństwo do niej.
  • Wzrost psa – wielkość psa to nie tylko kwestia miejsca jego przebywania (czy zmieści się w domu? A może potrzebuje budy?), ale i pieniędzy, jakie będzie trzeba przeznaczyć na jego utrzymanie. Większy, aktywniejszy pies więcej je niż mały, ospały.
  • Przeznaczenie psa – Rasa psa jest wyznacznikiem jego predyspozycji, określa jego możliwości i przeznaczenie. Zastanów się, po co potrzebujesz psa. Jeśli chcesz, by pilnował twojego domu przed ewentualnymi złodziejami, nie kupuj pudelka. Pamiętaj jednak, że posiadanie czujnego psa wiąże się ze szczekaniem. Jeśli lubisz spokój, a pies ma być ozdobą salonu, wybierz łagodniejszą rasę.
  • Charakter psa – psy różnią się charakterem. Jedne są spokojne, łagodne, uległe. Inne szybkie, odważne, ciekawe świata. Dobierz rasę (a co za tym idzie typ osobowości psa) do swoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj jednak, że charakter psa to nie tylko wynik gatunku, ale i tego, jak był wychowywany i jakie miał dotąd przeżycia oraz – jeśli jest to szczenię – jacy są jego rodzice.
  • Pochodzenie psa – Zanim kupisz psa rasowego, sprawdź jego pochodzenie. Nie kupuj psa na targu jak kota w worku. Za psy rasowe trzeba zapłacić więcej niż za inne. Lepiej wiedzieć, co się nabywa. Dowiedz się, gdzie i przez kogo był wychowywany, czy przeszedł proces socjalizacji itp.
pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jeśli zastanowisz się nad powyższymi kwestiami, problem, jak wybrać psa dla siebie będzie na pewno dużo mniejszy. To ty decydujesz, jaki będzie twój pies. Nie patrz więc tylko na wygląd, ale i na cechy czworonoga, jego możliwości i potrzeby. I przede wszystkim na to, czego ty oczekujesz od nowego pupila.