Psie sporty czyli w co warto się bawić z psem?

Zabawa z psem to nie tylko aportowanie i wspólne bieganie. Istnieje wiele psich sportów, które mogą urozmaicić wasze wspólne chwile. Banałem jest, że pies potrzebuje ruchu. Lubi też – tak jak i my – urozmaicenia. Dlatego nie idź na łatwiznę. Poznaj dla niego i dla siebie psie sporty, które odmienią wasze życie.

  • Frisbee – to rzut talerzem, który pies musi złapać. Jest to dyscyplina trenowana przez wielu posiadaczy czworonogów i prezentowana na zawodach.
  • Agility – to bieg psa po torze przeszkód, czyli coś, co można wyczarować w każdym ogródku bądź na leśnej polanie. Chodzi o to, by zwierzak jak najszybciej i jak najsprawniej (nie dotykając żadnej przeszkody) dobiegł do mety. Za przeszkody mogą służyć nie tylko profesjonalne słupki, ale również pale drewna, stołki, zawieszone linki itp. Na zawodach oprócz płotków można spotkać obręcze, tunele i huśtawki. Agility jest dyscypliną widowiskową, a udział w niej biorą przedstawiciele niemal wszystkich ras – m.in. owczarki, teriery, sznaucery oraz pudle.
  • Obedience – są to zawody, w których ocenia się posłuszeństwo, precyzję i szybkość wykonania zadań. Ważne jest, by psy miały dobry kontakt za sowim panem, by radośnie mu towarzyszyły i by wykonywały sprawnie wszystkie czynności. Zawody te rozgrywają się nawet na arenie międzynarodowej, gdzie poziom jest naprawdę wysoki – mało kto umie tak doskonale pracować i rozumieć się ze swoim czworonogiem.
pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
  • Flyball – polega na tym, że cztery psy, stanowiące drużynę, biegną przez przeszkody po torze, aż do maszyny, którą muszą nacisnąć łapą, złapać piłkę, wyrzucaną przez maszynę, i wrócić na swoje miejsce.
  • Weight Pulling – to odpowiednik naszego podnoszenia ciężarów, czyli dyscyplina dla psów-kulturystów. Polega na tym, że zwierzę przeciąga na odległości 10 metrów wózek o dużej wadze (np. 3 tony).
  • IPO – są to zawody obrończych psów, polegające na tym, że rywalizują one w trzech zmaganiach: praca węchowa, obrona i posłuszeństwo. Jest to sport na tyle popularny, że rozgrywa się go na różnych szczeblach (świadczących o poziomie przygotowania psów) – I, II i III, a także na szczeblu międzynarodowym (Mistrzostwa Świata) oraz w różnych kategoriach uzależnionych od rasy – np. MŚ owczarków belgijskich, MŚ owczarków niemieckich, MŚ dobermanów, MŚ bokserów itd.
  • IPO FH – to z kolei zawody psów tropiących. Ocenia się tu umiejętność podążania za śladem, umiejętność węszenia i odnajdywania przedmiotów, a także wytrwałość. Jak to wygląda w praktyce? Pies biegnie po odcinku 1800 metrów, na którym obca osoba pozostawiła siedem rzeczy oraz kilkakrotnie zmyliła kierunek. Najlepsi biorą udział w Mistrzostwach Europy oraz w Mistrzostwach Świata, zazwyczaj są to owczarki (niemieckie i belgijskie), dobermany i labradory.
  • Zawody psów zaprzęgowych – polegają na tym, że psy zaprzęgnięte w zespoły wraz ze swym przewodnikiem pokonują wyznaczone trasy. W zawodach mogą brać zespoły złożone z różnej liczby czworonogów i różnią się rodzajem, długością trasy oraz klasą. Także w tej dyscyplinie najlepsi wygrywają Mistrzostwa Świata albo Europy. Najczęściej są to psy ras północnych, gdyż nie straszne im długotrwałe bieganie.
  • Zawody pracy psów myśliwskich – są to konkursy znane od wieków, polegające na polowaniu. Przeznaczone są dla posokowców, płochaczy, norowców, aporterów i wyżłów. Liczy się węch zwierząt i umiejętności łowieckie, a także współpraca z przewodnikiem.
pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

To tylko niektóre z psich sportów. Jak widać – ćwiczyć z psem można na ogródku, w parku, ale i na stadionach. Można go uczyć wykonywania różnych czynności, gdyż psie sporty to zabawa i źródło satysfakcji. Uprawiając ze swoim pupilem różnorodne sporty, nie tylko dbasz o jego prawidłowy rozwój fizyczny, ale i o coś jeszcze. Uczysz go posłuszeństwa, wytrwałości, radości. Można wybrać sporty tradycyjne – dogtrekking (czyli wędrowanie z psem), canicross (bieganie z psem) czy bikejoring (jeżdżenie na rowerze w towarzystwie psa), można też zaangażować się w pozostałe. Wybór należy do każdego z osobna i na pewno jest podyktowany uwarunkowaniami rasy danego psa i… możliwościami samego trenera.